Haber Tarihi Jun 15,2024 16:06

“Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı” Başarıyla Sona Erdi

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle başlatılan “ÇEKÜL Kültür Elçileri, Balıkesir Kentimin Öyküsü EğitimProgramı” başarıyla tamamlandı. Program kapsamında, Edremit ilçesindeki 16farklı okuldan 23 öğretmen, 634 öğrenciye doğa, kültür ve insan arasındakivazgeçilmez ilişkiyi keşfettirdi.”

Şubat 2024 tarihinde başlayan “ÇEKÜLKültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı”, BalıkesirBüyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiylebaşarıyla tamamlandı. Program, Edremit ilçesindeki 16 farklı okuldan 23öğretmen tarafından 634 öğrenciye uygulandı. Eğitim, doğa, kültür ve insanarasındaki vazgeçilmez ilişkiyi temel alan etkinliklerle zenginleştirildi.

Balıkesir'in Zengin Mirası Keşfedildi

21-22 Şubat 2024 tarihlerindeg erçekleştirilen öğretmen eğitimlerinin ardından programa katılan 27 öğretmen,Kentimin Öyküsü kılavuzunu öğrencileriyle uygulamaya başladı. Toplam 20etkinlikten oluşan kılavuz, sınıf içinde ve kentin farklı yerlerinde uygulandı.Örneğin, birçok sınıf Antandros Antik Kenti'ni ziyaret ederek Eskinin BilimiArkeoloji etkinliğini gerçekleştirdi. Motiflerdeki Doğa etkinliği ile öğrenciler, bölgedeki canlıları ve bu canlıların kültür üzerindeki etkilerinikeşfetti. Geçmişten Öğreniyorum etkinliği ile miras, bellek ve müzekavramlarını öğrendiler. Geleneksel Konutlar etkinliği ise öğrencilerin yerelmimariyi keşfetmesini sağladı.

12 Haziran'da gerçekleştirilen program kapanış etkinliği, IDA Madra Jeoparkı Müzesi'nde yapıldı. Etkinliğe BalıkesirBüyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Derya Solak, ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Ilgın Sözen ve Bilgi Ağacı Eğitim Uzmanı Pınar Ayöz Saydamkatıldı. 24 öğretmen ve öğrencilere katılım sertifikaları takdim edildi.

ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Ilgın Sözen,programın öğrenciler üzerindeki etkilerini vurgulayarak, "Öğrencilerimiz Balıkesir'i doğası vetarihiyle etkileşim içinde, geçmişten bugüne yaşamaya devam eden mirası farklıyönleriyle keşfetti" dedi. Öğretmenler, programın öğrencilere sağladığı faydaları dile getirerek, yeni sınıflarıyla programı uygulamaya devametmek istediklerini belirttiler. Sertifika töreninin ardından katılımcılar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti ve yerel tarımsalürünler hakkında bilgi aldı.

Başarıyla tamamlanan ÇEKÜL Kültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı'nın, önümüzdeki dönemlerde Balıkesir'in farklı ilçelerindeki öğretmen ve öğrencilerle buluşmas ıplanlanıyor