Haber Tarihi Eyl 01,2020 14:38

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören: “Beş kıtaya Türk fındığı yedireceğiz”

“Türkiye’nin fındıkta dünya lideri olduğunu hatırlatan Ali Haydar Gören, “Buna rağmen verimlilikte rakiplerin çok gerisindeyiz. Fındık Türkiye için çok önemli bir ürün. Bu sene iyi de fiyat buldu. Tarım Bakanlığımızın kontrolü ve yönetiminde acilen verimliliği artırıcı politikalar geliştirmeli ve uygulamalıyız””

TMO’nun 2020-2021 dönemi için açıkladığı fiyatın üreticiyi mutlu ettiğini belirten Ali Haydar Gören, devlet adına alım yapan TMO, ticari bir kuruluş gibi değil de piyasayı düzenleyici bir kurum gibi satış fiyatını da ilan ederse belirsizlikler ortadan kalkar. Önünü net görebilen firmalar daha çok ihracat yapar ve ülke kazanır” dedi

Sayın Ahmet KIVANÇ;

Türkiye’nin dünya pazarlarındaki lider ürünü fındıkta ihraç sezonu 1 Eylül’de (bugün) başladı.Başka AB olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan Türkiye, dünya pazarının yüzde 70’ini elinde bulunduruyor. 2020-2021 sezonu fındığın piyasaya inmesi ve ihracata başlamasıyla birlikte rekabetin kızışacağına vurgu yapan İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören, ihracatçıların zor şartlarda dahi pazar çalışmalarını sürdürdüğünü, yeni pazar imkanlarını zorladığını bildirerek, üretim tarafından desteklenmeleri halinde Türkiye’nin liderliğini uzun yıllar kimseye kaptırmayacağını söyledi.

“Bu yıl pazardaki payımızı koruyacağız”

Türkiye’nin 2019-2020sezonunu tüm zamanların rekor ihracatını gerçekleştirerek kapattığını kaydedenAli Haydar Gören bu yıl ihracattaki beklentilerini ise şöyle dile getirdi:

“Geçtiğimiz sezon tüm rakiplerimizde fındık üretimi azalırken, ülkemizde aratarak 880 bin ton civarında üretim gerçekleşmişti. Biz ihracatçılar da bunu iyi değerlendirdik ve 344 bin ton gibi rekor sayılacak miktardaki ürünü ihraç ederek 2.3 milyar dolar döviz girdisi sağladık. Ancak, bu yıl olay biraz tersine döndü. Rakip ülkelerde üretim artarken, bizde az da olsa bir gerileme yaşandı. TMO’nun açıkladığı ve bizim tahminlerimize de yakın olan 665 bin tonluk kabuklu fındık elde edeceğiz.Belki bu ilk başta dünya pazarındaki pazar payımızın azalacağı şeklinde yorumlanabilir. Ancak gerek Türk ihracatçısının pazardaki deneyimi ve becerisi,gerekse geçen yıldan devreden 70-80 bin tonluk stokla birlikte bu dönemde de pazar payımızı artırarak devam edeceğiz” dedi.

Yenipazar arayışları devam ediyor

2020 yılında alışılmışın dışında başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkeleri, Amerika,Rusya ve Kuzey Afrika Ülkeleri ile Hindistan’a fındık ihracatında önemli artış beklediklerini dile getiren İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, “Alışık olduğumuz Avrupa Ülkelerine aynı hızda ihracat devam edecek, İskandinav Ülkelerinde ihracatta gözle görülür artış sağlanacaktır. Güney Amerika ülkeleri, geçtiğimiz yıllara göre daha fazla fındık tüketmeye başladı. Yeni yeni girmeye başladığımız Asya ve Afrika ülkelerine de ihracatımızı da zamanla artıracağız.İhracatçılar olarak 5 kıtaya Türk fındığı yedirmek için aralıksız çalışıyoruz”diye konuştu,

TMO düzenleyici kurum gibi hareket etmeli

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir süredir devlet adına fındık alım fiyatı açıkladığını, 2020-2021 dönemi için ise Levant kalite fındık için 22,0 tl/kg, Giresun kalite fındık için 22,5 tl/kg fiyat verdiğini hatırlatan İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, “Açıklanan fiyat üreticiyi memnun etti. Belki de bahçesine yatırım yapmaya teşvik bile edebilir. Bu fiyat ihracatçı için de makul. Üreticinin kazanması bizi de memnun eder. Ancak, bizim için TMO’nun aldığı ürünü ileride hangi fiyattan satacağı çok önemli. Devlet adına alım yapan TMO’nun, ticari bir kuruluş gibi değil de piyasayı düzenleyici bir kurum davranması, alım fiyatını açıkladığı gibi satış fiyatı ve şartlarını da ilan etmesi belirsizlikleri ortadan kaldırır. Önünü net görebilen firmalar daha çok ihracata kanalize olur ve sonuçta ve ülkemiz kazanır” dedi

Verimliliği artıracak politikalar uygulanmalı

Ürünün kaliteli,verimli ve bol olmasının, hem ülke ekonomisi, hem de üretici ve ihracatçıların sosyal refahı için önemli bir değer olduğunu vurgulayan İFMİB Başkanı Gören,bizim asıl sorunumuz verimlilik… Türkiye olarak çok acil bir şekilde verimliliği artıracak çalışmalar yapmak zorundayız. Şöyle ki FAO verilerine göre 2013-2017 yılları arasını kapsayan 5 yıllık dönemde ABD’nin de kar başına fındık verimi 254 kilogram. Hemen yanı başımızdaki bulunan ve fındık üretimine yeni yeni başlayan Gürcistan’da 178,İtalya’da 146, Azerbaycan’da 118, İspanya’da ise 90 kilogram. Dünya pazarının lideri konumundaki ülkemizde ise dekar başına 77 kilogram verim elde ediyoruz. Bir an önce başta yenileme çalışması olmak üzere, zararlılarla zirai mücadele, üreticilerin eğitimi gibi çalışmaları koordineli bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. Tarım Bakanlığımız ve biz ihracatçılar çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Ancak toplumun tüm kesimlerinin dahil olduğu ve bir plan dahilinde çalışmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.