Haber Tarihi Tem 21,2020 10:31

SUNAY AKIN VE DOSTLARIYLA HATIRALARA YOLCULUK

“Şişli Belediyesi tarafından sosyal medya aracılığıyla düzenlenen ve edebiyatımızın usta isimlerinin konuk olduğu “Hatıralara Yolculuk” etkinlikleri Pazar günlerimize renk katmaya devam ediyor. “Hatıralara Yolculuk” un bu haftaki konuğu, şair ve yazar Sunay Akın oldu.”

Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen, Dünya Gazetesi Kültür Sanat Editörü Faruk Şüyün’ün hazırladığı ‘Hatırlara Yolculuk’ etkinliklerinin 19 Temmuz tarihindeki konuğu şair ve yazar Sunay Akın oldu. Program, Şişli Belediyesi’nin Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesaplarından canlı yayınlandı.

Deniz Gezmiş müzesi açacak

Sunay Akın’ın hayat kesitlerine yer verilen programda; yazarın doğduğu Trabzon’un Maçka ilçesinden göç eden ailesinin, İstanbul’a yerleşmesi sonrasındaki çocukluk hatıralarına yolculuk yapıldı. İstanbul’da ilk arkadaşının sinemanın o yıllardaki çocuk yıldızı “Ömercik” adıyla tanınan Ömer Dönmez olduğunu söyleyen Sunay Akın, Üsküdar Harem’de oturdukları Şerif Kuyusu Sokak’ta Ömercik’in yanı sıra, Deniz Gezmiş ve ailesi ile tiyatro ve sinemamızın dev ismi Muhsin Ertuğrul’un da oturduğunu belirtti. Deniz Gezmiş’in kardeşleri Bora ve Hamdi Gezmiş ile de yakın olduklarını söyleyen Akın, yarım asırdır dost olduğu ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Hamdi Gezmiş ile birlikte bir Deniz Gezmiş müzesi açmak için çalıştığını, önümüzdeki dönemde müzenin açılacağını da sözlerine ekledi.

“Lefter’den destek aldım”

Gençlik yıllarında Hasköy Spor’da kalecilik de yaptığını aktaran Sunay Akın, Yeşilköy’de oturdukları yıllarda, kapı komşuları olan Fenerbahçeli efsane futbolcu Lefter Küçükandoyadis’in kaleciliğe başlamasında teşvik ve desteğinin olduğunun da altını çizdi.

Doksan dakika sahada sırtını takım arkadaşlarına dönmeyen tek oyuncunun kaleciler olduğunu, rakip kaleci gol yediğinde sevinmeyip kendileri yemiş gibi üzüldüklerini söyleyerek böyle örnek bir dayanışmanın olduğunu belirten Sunay Akın, önümüzdeki yıllarda bir kaleci müzesi açmayı düşündüğünü de ekledi.

Yeni kitap “Hissi Senetler”

Programda kısa bir süre sonra çıkacak kitabı “Hissi Senetler” den de söz eden Akın, “Kitabımda tarihi tarih yapan vicdanlı, dürüst, bilim ve sanatı kendilerine kanat yaparak uçan insanları anlattım” dedi.

Her Pazar saat 14:00’de Şişli Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan “Hatıralara Yolculuk” etkinliklerinde gelecek haftanın konuğu şair Nevzat Çelik olacak.