Haber Tarihi Haz 12,2019 22:20

Piyasaları Babalar Günü ve Karne Hediyeleri Canlandıracak

“Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral: “E-Ticaret sektörü, Babalar Günü ve karne hediyelerinden dolayı bu hafta 2 Milyar liralık ciro hedefliyor.” Yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden dolayı piyasalarda yaşanan durgunluğun aşılmasında, Babalar Günü ve karne hediyelerinin can suyu olması bekleniyor. ”

500’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, e-ticaret sektörünün Babalar Günü ve milyonlarca öğrenciye alınacak karne hediyelerinden dolayı bu hafta 2 milyar liraya yakın ciro hedeflediğini söyledi.

Karne Hediyesi Para

Avantajix.com olarak yaptıkları araştırmada, ebeveynlerin yüzde 70’lik kısmının çocuklarına karne hediyesi verdiklerinin belirlendiğini kaydeden Kayral, “Ağırlıklı olarak tercih edilen hediye para oluyor.Ebeveynlerin yüzde 35’i 50-100 TL arasında değişen miktarda bir parayla çocuklarını ödüllendirmeyi planlarken, yüzde 20’si hediye olarak oyuncağı tercih ediyor. Çocuklarına karne hediyesi olarak teknolojik ürün alacak ebeveynlerin oranı yüzde 15 olurken, yüzde 12’si kitapla, yüzde 10’u etkinliğe götürerek, yüzde 8’i da tatil ile çocuklarını ödüllendirecek.

Babalara En PahalıHediye Eşlerden

Kayral, Babalar Günü’ne yönelik araştırmada ise en pahalı hediyelerin eşleri tarafından alındığının belirlendiğini söyledi.

Kadınlar, eşlerine aldıkları elektronik eşya, kozmetik ve giyim kuşam gibi hediyeler için ortalama 200 lira harcarken, kız çocuklarının hediye ortalaması 120 lira oluyor. Kız çocukları da babalarına parfüm, giyecek ya da kitap hediye ediyor. Erkek çocuklar ise ortalama 70 liralık harcama yaparak, babalarına giyecek ve kozmetik ürünler alıyor.

Dijital Mağazalar Tercih Ediliyor

Babalar Günü ve karne hediyeleri için ağırlıklı olarak alışveriş merkezleri ve online mağazaların tercih edileceğini bildiren Kayral,şunları söyledi:

“18 milyon öğrenci karne alacak. Sadece anne babalar değil,dedeler, anneanneler, babaanneler, teyzeler, dayılar, amcalar da karne hediyesi alıyor. Babalar Günü de zaten yılbaşı, Anneler Günü ve Sevgililer Günü’nün ardından piyasaların en hareketli olduğu dönem. Bu iki özel dönemin çakışması piyasaları oldukça hareketlendirecek. Son yıllarda insanlar hediyelerini dijital platformlardan almayı tercih ediyor. Karşılaştırma siteleri aracılığıyla alacakları hediyelerin en uygun fiyatlısına dijital ortamda ulaşıyorlar. Tüm harcamalar, Avantajix.com gibi yapılan her alışverişte nakit para ödeyen siteler üzerinden yapıldığında, bu özel günler bütçeler pek zorlanmadan atlatılabiliyor.”