Haber Tarihi Eyl 05,2018 10:59

VAN GÖLÜ’NÜN SIRLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

“TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE HAYRAN BIRAKAN AKDAMAR ADASI, SIRADIŞI BİR EV SAHİPLİĞİNE HAZIRLANIYOR. ”

Keşif ve görüntüleme çalışmalarıyla Van Gölü’nün derinliklerindeki pek çok bilinmeyeni dünya gündemine taşıyan Su Altı Görüntüleme Yönetmeni ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan, bölgede bir ilke daha imza atıyor. 

Sanatçı ‘Van Gölü’nün Sırları’ adını verdiği yeni sergi ve kitabını 6 Eylül 2018 saat 14.30’da Akdamar Adası’nda sanat ve doğa severlerin beğenisine sunuyor. 

Bölgenin biyolojik ve tarihsel sürecini olağanüstü fotoğraflar ile gözler önüne seren sergi ve kitap, Van Gölü ile 1995 yılında tanışan Tahsin Ceylan’ın çalışmalarının önemli bir kesiti. Yaklaşık 25 yıllık süreçte Van Gölü’nde görüntüleme amaçlı 100’ün üzerinde dalış gerçekleştiren Tahsin Ceylan, özellikle arkeolojik alanda pek çok keşfe imza attığı gibi kaydettiği görüntülerle Van Gölü’nü uluslararası basının gündeminde tutmayı da başardı. 

Van’ın kendisinde ayrı bir yere sahip olduğunu ifade eden Tahsin Ceylan, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı serginin hayata geçmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Bunun için başta projenin sponsoru olan Haksever Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Haksever olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Ceylan, duygularını şöyle anlattı: 

“Urartular, Medler, Persler, Ermeniler, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve son olarak da Osmanlılara geçen Van Gölü sırlarla dolu… Her uygarlığın su altında bir izi mutlaka var. Ülkemizin en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük gölüne dalmak, 5 derece olan soğuğa rağmen kesinlikle nefes kesici. Bu sergi ve kitap bizlere Van’ın güzelliklerinin sadece su altı ile sınırlı olmadığını anlatıyor. Çünkü Van Gölü birbirinden değerli hazineyi derinliklerinde  saklıyor. Ayrıca Van Gölü sulak alanların her geçen gün yok olduğu dünyamızda çok değerli bir ekosistemi barındırıyor.” 

Bölgenin hak ettiği marka değerine ulaşması ve bölgede özellikle dalış turizminin gelişimi 

için çeşitli girişimlerde de bulunduklarını ifade eden Tahsin Ceylan, bu anlamda destek 

olan yerel yöneticilere de teşekkür etti. Önümüzdeki süreçte yurtdışında da sergilenecek olan Van Gölü’nün Sırları Fotoğraf Sergisi’ni sadece hafta sonu yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 

192 SAYFALIK ESER 

MAC iletişim tarafından yayına hazırlanan 192 sayfalık kitap, sanatçının bölgedeki uzun soluklu çalışmalarını içeriyor. 

Tamamı renkli ve Türkçe, İngilizce, Latince olarak hazırlanan kitap, Van Gölü’nün endemik türü inci kefalinden Van Gölü’nün mercanları olarak tanınan mikrobiyalitlere, sular altında kalan Selçuklu Mezarlığı’ndan Adilcevaz Kalesi’ne, batık Akdamar Şilebi’nden Şamran Kanalı’na kadar pek çok biyolojik ve tarihi olayı fotoğraflarla anlatıyor. 

Tahsin Ceylan hakkında

Su altı sporları ile 1986 yılında tanışan Tahsin Ceylan, 1994 yılında su altı fotoğrafçılığına, 1997 yılında ise video çekimlerine başladı. Başta ülkemiz karasuları olmak üzere Kızıldeniz, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu’nda görüntüleme amaçlı sayısız dalış gerçekleştirdi.

Mavi Derinliklerin Gizemi, Su altından Türkiye, Denizin Ruhu, EngelSizsiniz, Akdeniz’de Nesli Tehlike Altında Olan Türler, 100.Yılında 100 Fotoğrafla Su altından Çanakkale, Gemlik Körfezi’nin Su altı Yaşamı, 17 Ağustos Derinlerdeki Acı, Su Altı Cenneti Antalya adlarını verdiği 16 farklı kişisel fotoğraf sergisiyle insanoğlunun yüzyıllardır merak ettiği su altının gizemli dünyasına ışık tuttu.

Bülent Gözcelioğlu ile Denizlerimizin Sakinleri,Prof.Dr.Şükran Cirik ileYaşayan Deniz,Sualtı Cenneti Antalya,Su altı Yaşamıyla Çeşme, Gemlik Körfezi, Denizimi Tanıyorum dahil birçok kitabın yazarıdır. Denizatı, Akdeniz Foku ve köpekbalıklarının ülkemiz denizlerindeki ilk çekimlerini gerçekleştiren Tahsin Ceylan’ın fotoğraf ve video dalında 100’ü aşkın ulusal ve uluslararası ödülü bulunmaktadır. 

Tahsin Ceylan halen;

Dünya Sualtı Konfederasyonu (CMAS) ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu 3 yıldız dalış ve cankurtarma eğitmeni, Ankara İtfaiyesi ve Özel Harekât Dairesi Sualtı Arama Kurtarma ve Kriminal Eğitmeni, Türkiye Su altı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı , PADI (Professional Association of Diving Instructors), Master Scuba Diver Trainer ve Emergency First Response Instructor’dur.

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Görüntüleme Koordinatörlüğü görevini de yürüten Tahsin Ceylan, Naviga ve Sahil Güvenlik dergilerinin de yayın kurulu üyesi. Ceylan’ın Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki’nde gezi, ekoloji ve biyoloji konulu makaleleri yayınlanmaktadır.

TRT’de yayınlanan su altı belgeseli Mavi Tutku ile Şahika’nın Mavi Dünyası su altı belgesellerinin program danışmanı ve su altı görüntüleme yönetmeni olarak görev almış olan  Ceylan,  aynı  zamanda  Türkiye’nin  çocuklara yönelik ilk su altı belgeseli FOZİ’nin de sualtı görüntüleme yönetmenliğini yürütmüştür. Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN (International Union for Conservation of Nature)ile yoğun çalışmalar içerisindedir. Evlidir, iki kızı vardır.