Haber Tarihi Eki 13,2021 12:31

E-İHRACAT İLE TÜM DÜNYA BİR PAZAR YERİ

“2018 yılında küresel ticaretin sınırlarını kaldırmak amacıyla kurulan Türkiye'nin E-İhracat Platformu, günümüz dünyasında özellikle pandemi süreciyle birlikte bir hayli hız kazanan internet üzerinden yapılan alışverişlerde yurtdışına açılmak isteyen marka ve üreticileri doğru kanallar aracılığıyla buluşturmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda E-İhracat Türkiye alanında uzman deneyimli yönetim kadrosu ile ülkemizde faaliyet gösteren onlarca marka ve üreticiye E-İhracat hakkında a’dan z’ye tüm desteği sağlayarak sektörde öncü bir yer edinmiştir.”

Dünyada ticaretin geleceği olarak görülen E-İhracatı, ihracat potansiyeli olan tüm KOBİ lere ve büyük üreticilere anlatmak ve Türkiye’nin ihracatımıza katkı sağlamak amacıyla çıkılan yolda sektörün ihtiyaçlarını yakından takip ederek, genç ve dinamik ekibiyle beraber çözümler üreten E-İhracat Türkiye platformu her geçen gün artan üye sayısıyla dinamizm kazanmaya devam ediyor. Çeşitli büyüklükte ve sermayede, onlarca farklı sektörden yüzü aşkın firmayla birlikte Türkiye'nin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasını destekliyor.

İş birliği halinde olduğu firmalara online pazardaki şirket kurulumlarından hesap yönetimine; gerek B2B gerekse B2C pazarlama ve iş yönetimi danışmanlığına kadar pek çok konuda özel hizmet veren E-İhracat Türkiye’nin bünyesinde bulunan şirketlerin toplam cirosu geçtiğimiz yıldan bu yana yıllık 50 Milyon TL’yi aşmıştır. Firmalara verdiği iş odaklı hizmetlerin yanı sıra e-ihracatın önemini daha geniş platformda duyurmak adına dönemsel olarak eğitimlerine de devam eden kuruluş bireysel girişimcilerden üniversite öğrencilerine kadar her seviyede e-ihracat eğitimi vererek bu konuda bir referans olarak her geçen gün yerini sağlamlaştırmaktadır.

Ülker, Atasay, Karbosan gibi çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren güçlü firmalara hizmet veren E-İhracat Türkiye aynı zamanda günde 48 milyon satışın gerçekleştiği Amazon ile Service Provider Network alanında münhasırlık anlaşması imzalayarak bu alanda da bir ilke imza atmıştır.

E-İhracat Türkiye, üyelerine 2020 verilerine göre aktif olarak 4 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye satış yapan dünyanın en değerli şirketi Amazon’da en doğru şekilde pozisyon almalarını sağlayacak gerekli araçları sunan ve kısa sürede dönüş almaları sağlayan bir yapı içerisinde hizmet vermektedir.

Türkiye’de gelecek 5 yılda 5 katına çıkacağı öngörülen e-ihracat hacminden maksimum düzeyde yararlanmak ve halen daha gelişen bir pazarda yer almak adına E-İhracat Türkiye firmaların en güvenilir ve vazgeçilmez partneri olacak.

Sayılarla kısa kısa E-İhracat

Dünya devi Çin’in 2.5Trilyon Dolar’ı bulan ihracat hacminin %25’i e-ihracat üzerinden yapılırken bu oran ülkece en çok ihracat yaptığımız Almanya’nın 1.5 Trilyon Dolar’lık ihracatında %20’yi buluyor. Komşumuz Yunanistan’ın ise yıllık 38 Milyar Dolar’lık ihracatının %16sı e-ihracat yoluyla yapılmaktadır ki bu da ülkenin e-ihracatının toplam ihracatında oynadığı büyük rolü göstermektedir.

TEPAV’ın 2017 yılı Temmuz araştırmasına göre Türkiye’nin özellikle sınır ötesi e-ticarette rakip ülkelerin gerisinde kalması ihracat menzilini daraltmaktadır. Diğer ülkeler ise e-ticareti kullanarak menzillerini genişletmektedir. Bu anlamda 3243km gibi çok dar bir menzile sahip olan ülkemiz için e-ihracatın önemini bir kez daha vurguluyor.