Haber Tarihi Eki 11,2021 12:33

Tayvan'ın Akıllı Makineleri EMO Milano 2021'de En Son Akıllı Çözümleri Sergiledi

“Dünya imalat endüstrisi operatörleri için en önemli ticaret fuarı olarak kabul edilen dünya takım tezgahı fuarı EMO 4-9 Ekim 2021 tarihleri arasında İtalya Fieramilano Rho’da düzenlendi. EMO Milano’ya Tayvan, sektörün lider markaları HIWIN ve AXILE başta olmak üzere 47 marka ile çıkartma yaptı. Fiziksel olarak düzenlenen fuarda akıllı metal şekillendirme-kesme makineleri, makine aletleri, katımlı süreçler ve mekanik aksamlar tanıtıldı. ”

Dünyanın en büyük 9. imalatçı ülkesi olan Tayvan, adada bulunan yaklaşık 1.950 şirket ve sektörde 43.000'den fazla çalışan ile takım tezgahı endüstrisindeki en büyük üreticilerden biri olarak kabul ediliyor.

Tongtai Machine and Tool Co., Ltd, Fair Friend Enterprise Co., Ltd., Buffalo Machinery Co., Ltd., L&L Machinery Industry Co., Ltd., Hiwin Technologies Corp. firmaları EMO Milano 2021 Fuarı’nda lansmanını yaptıkları “Akıllı Ötesi” çözümlerini 5 Ekim 2021 Salı günü düzenlenen online seminerde Türk sanayicilerine tanıttılar. Akıllı Makine Tanıtım Ofisi Müdürü Yung-Hsiang Lai, webinarın açılışında yaptığı konuşmada, Covid-19 pandemisinin Akıllı Üretimin önemini artırdığını belirtti. Lai konuşmasına şöyle devam etti: “İstihbarat ve otomasyon kavramı artık trend. Dünyanın en büyük 5. takım tezgahı ihracatçısı olan Tayvan, sağlam IoT, yapay zeka ve büyük veri teknolojileri temeli ile dünyaya akıllı toplam çözümler sunma yeteneğine sahip. Ayrıca, Tayvan'ın takım tezgahı üreticileri, küresel alıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek hassasiyetli, yüksek teknolojili, yüksek katma değerli ürünleri makul bir fiyata üretebilecek hareketliliğe ve esnekliğe de sahip. Pandemi sonrası dönemde Tayvan endüstri 4.0 yolculuğuna hızla devam ediyor.”

Tayvan'ın takım tezgahları, akıllı makineler alanına yalnızca akıllı teknolojileri ve esnek çözümleri değil, aynı zamanda yeşil konsepti de tanıttı. Sürdürülebilirliğin önemine inanan Tayvan'ın makine endüstrisi sürdürülebilir teknolojinin teşvik edilmesini de garanti ediyor.

Web seminerinin ana bölümünde Tayvan Mükemmellik Ödülü sahibi işletmeler en yeni akıllı çözümlerini ve teknolojilerini tanıttı:

Tayvan'ın önde gelen takım tezgahı üreticisi ve tanınmış anahtar teslimi çözüm sağlayıcısı Tongtai, akıllı üretim trendini sergilemek için tekli makineler için otomasyon çözümünü sundu. Tongtai'nin toplam çözümü ile müşteriler, üretkenliği optimize etmek için çeşitli yükleme ve boşaltma ekipmanları ve farklı aksesuar türleri ile çalışmak için makineleri kullanabiliyorlar.

 

Dünyadaki üçüncü büyük takım tezgâhı grubu olan ve dünya çapında 37 takım tezgâhı markasına ve 50 üretim tesisine sahip olan FFG fuarda en son teknolojilerle geliştirdiği parça tanıma ve Yapay Zeka temelli olan personel denetimlerine ihtiyacı azaltacak ve yönetim verimliliğini artıracak akıllı takım tezgâhlarını, akıllı üretim hatlarını ve akıllı üretim yönetimi anahtar teslim çözümlerini katılımcılara sundu.

 

Çevik, akıllı dik işlem merkezleri tasarlamakta, inşa etmekte ve imalatçılara otomasyon çözümleri sağlayan AXILE, fuarda, üreticilerin otomasyon üretimine ulaşmalarına yardımcı olmak için yeni geliştirdikleri yüksek hızlı 5 eksenli VMC olan AXILE G6 MPC & G8'i tanıttı. AXILE çığır açan tasarım konseptleri ve gelişmiş, patentli teknolojileri, başta uzay, hadde ve kalıp, tıp ve siparişe göre üretim sanayileri olmak üzere, kompleks parça ve elemanları ile tanınıyor. Firmanın güçlü tasarımı sağlamlıkla kesinliğin mükemmel dengesini oluşturmakta ve karmaşık parçaların işlenebilmesini sağlamaktadır. 


L & L fuarda, tüm prosesi tek makinede sağlayan, savunma sanayi, büyük vinçler, plastik ve kauçuk makine sanayi, çelik sanayi, yeşil enerji sektörü için açık deniz rüzgar türbinleri gibi ağır ve uzun şaft özellikli makinalar için tasarlanan yeni LLS-M çok eksenli karmaşık işleme merkezinin tanıtımını yaptı. CNC takım tezgâhları imalatında uzmanlaşmış olan L&L, tornalama, frezeleme, burgulama, delik açma, bileme, kesme ve cilalama dahil olmak üzere çeşitli operasyonları gerçekleştirmek üzere klasik ve CNC takım tezgâhları üretmektedir. Yüksek kalitedeki makineler müşterilerin beklentilerini karşılamak üzere uyarlanabilmektedir. Tayvan’ın merkezinde yerleşik L&L, firma amacını “ağır hizmet kompozit makine alanında bir lider olarak müşterlerinin sorunlarını çözmek” olarak tanımlamaktadır

 

Hareket kontrol ve sistem teknolojisi üretiminde lider HIWIN fuarda, ağırlıklı olarak otomasyon dünyasına, genel olarak mekanik endüstrisine ve takım tezgahlarına odaklanan lider ürünlerini tanıttı. HIWIN ürünleri bilyalı cıvata, kızak, rulman ve DATORKER robot redüktörden, endüstriyel veya medikal robotlar ile çok fonksiyonlu ve doğa dostu olan yüksek hızlı, yüksek hassasiyette döner tablalara kadar çeşitlilik göstermektedir. Ticaret fuarlarına yoğun katılımı olan firma amacını “çalışma ortamıni ve günlük hayatı kolaylaştırmak için yüksek kesinlikte ürünler ve teknoloji geliştirerek katma değer sağlamak” olarak tanımlamaktadır.