Haber Tarihi Eki 30,2020 12:00

Doruk, Fortune 500 Türkiye Dijital Zirvesi’nde sanayinin geleceğini anlattı

“Dünya genelinde 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren Doruk’un Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, Fortune 500 Türkiye Dijital Zirvesi kapsamında “Büyük Veri ve Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Yeni Teknolojiler” panelinde konuştu. Yapay zekanın değişimi, şirketlerin yapay zekadan nasıl yararlanacağı, 5G ağlarının yakın gelecekte yapay zeka, robotik ve IoT cihazlarının üzerindeki olası etkilerinin konuşulduğu panelde Özden, dijitalleşmenin sanayideki etkilerini ve şirket olarak dijital dönüşüm sürecine katkılarını katılımcılarla paylaştı. ”

“Eylem 2020: Yeni Bir On Yılı Yeniden Keşfetmek” ana temasıyla dijital olarak gerçekleştirilen Fortune 500 Türkiye Dijital Zirvesi; dijital dönüşüm ortamının geliştirilmesi ve yarının stratejilerinin şekillendirilmesi için Türkiye'nin en etkili CEO, CFO ve CIO’larını bir araya getirdi. Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiren teknoloji şirketi Doruk’un Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, zirve kapsamında moderatörlüğünü Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği Başkanı Esen Girit Tümer’in yaptığı “Büyük Veri ve Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Yeni Teknolojiler” paneline katıldı.

Dünya genelinde 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren Doruk’un IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik, yapay zeka ve görüntü işleme teknolojisiyle fark yarattığı alanları ve sanayiye sundukları çözümleri anlatan Aylin Tülay Özden, katılımcılarla şu bilgileri paylaştı: “22 yıllık bir teknoloji şirketi olarak, dünyadaki ilk IoT temelli cihazlardan birini 1998 yılında, TÜBİTAK TEYDEB (O zamanki adıyla TİDEB) tarafından desteklenen bir proje olarak tasarladık ve ticarileştirip sanayide kullandık. Literatüre geçen bu ürünümüzle üretimden bir kısım datayı alarak büyük veri haline getirdik. Devam eden yıllarda da ürünü geliştirmeye devam ederek uluslararası korumalı patentini aldık. Bu cihazı kullanarak 1999 yılında dünyadaki ilk otomatik üretim planlama (data analytics) yazılımlarından birini de yine TÜBİTAK TEYDEB projesi olarak tamamlayarak ticarileştirdik. Bu ürünle de üretimden toplanan verilerle üretim planlama yazılımı gerçekleştirdik. Şu anda 100 kişiyi bulan Ar-Ge ekibimizle Üretim Operasyonları Yönetimi’ni (MOM-Manufacturing Operations Management) ve Üretim Yürütme Sistemleri’ni (MES-Manufacturing Execution System) çağın gereklerine uygun şekilde gerçekleştiriyoruz. 22 yıldır işletmelerin reaktiften proaktif yapıya dönüşümüne destek veriyoruz. Bugün ise yapay zekanın gelişimiyle birlikte artık işletmelerin proaktifllikten kestirimci yani prediktif işletmelere dönüşmeleri için çalışıyoruz. Sanayicilerin küresel rekabete hazır olmak için stratejik olarak operasyonel mükemmelliği amaçlamaları gerekiyor. Bu noktada kritik önem taşıyan dijitalleşme sürecinde büyük verinin toplanarak işlenmesi yüksek verimlilik sağlıyor. Biz de Doruk olarak; makine ve ekipman verimliliğini artırmak, kaliteli ürün üretim oranını yükseltmek, çalışanların bilgi eksikliklerini yapay zekalı sistemlerle tamamlamak ve ürün teslim sürelerini azaltmak gibi çözümlerle büyük ölçekli sanayicileri, bulut tabanlı ürünlerimizle ise KOBİ’leri geleceğe taşımak üzere çalışıyoruz.”

Dijitalleşme ile verimlilik yüzde 40’lardan yüzde 70’lere çıkıyor

Yatırımların geri dönüş periyodları ve maliyetler hakkındaki soruya sanayi bakış açışıyla cevap veren Aylin Tülay Özden, “Özellikle üretim yapan bir sanayi kuruluşunda operasyonların dijitalleşmesiyle bekleme süreleri, makine duruşları, arızalar, kalite bozuklukları veya hammaddeden kaynaklanan maliyetler azalıyor. Bu noktada kalitedeki kestirimciliğe dikkat çekmekte fayda var. Üretim yapan makinelerdeki nem, sıcaklık, basınç, hız gibi proses parametreleri toplanıyor ve bu alanlardaki değişimlerin üretimi ve kaliteyi nasıl etkilediği kaydediliyor. Büyük veriyi yapay zekayla işlediğimizde proses parametreleri takip ediliyor ve böylece sürekli kalite kontrol yapılmasına gerek kalmıyor. Değerlerdeki bir bozulma, potansiyel olarak kalitenin düşebileceğini kestirebiliyor ve işletmeyi haberdar ediyor. Bu sisteme sahip olduğunuzda kalite, ölçüm, duruş, makineyi durdurup tekrar ayarlama maliyetleri ve zaman kaybı azalıyor. Yine görüntü işleme teknolojisiyle ürün ve üretim kalitesi anlık olarak takip edilebiliyor. Dünya genelinde fabrikaların ortalama verimliliği yüzde 40’larda seyrediyor. Üreticiler, dijital operasyona yatırım yaptıklarında ise bu oran birkaç ayda yüzde 70’lere kadar çıkabiliyor, üretimi iki kat artan işletmeleri görüyoruz. En az altı ayda yatırımların geri dönüşünün alınmaya başladığını görmekten ve sanayicilere katkıda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.