Haber Tarihi Ara 21,2018 14:42

İnternette Adres Yazmayı Unuttuk

“Avantajix.com’un araştırmasına göre, masa ve diz üstü bilgisayarlardan www ile başlayan adresleri yazarak web sitelerine girenlerin oranı sadece yüzde 15. Cep telefonu ve tablette bu oran yüzde 3’e kadar düşüyor.”

İnternet gezintilerinde adres çubuklarına www ile başlayan web sitesi adreslerini girenlerin oranı bilgisayarlarda yüzde 15’e, cep ve tablette ise yüzde 3’e kadar geriledi

500’e yakın sanal mağazadan alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen Avantajix.com’un üyeleri arasında yaptığı ankete göre, masa  ve diz üstü bilgisayar kullanan 100 kişiden 85’i favoriler/sık kullanılanlar arasında yer almayan web sitelerine arama motoru üzerinden gidiyor.

Adres çubuklarına www ile başlayan web sitesi adreslerini yazanların oranı yüzde15’te kalıyor.

Cep telefonu ve tablette ağırlıklı olarak uygulaması olan sitelere girilirken,uygulaması olmayan bir siteye girmek için 100 kişiden sadece 3’ü tam adresi yazıyor.Yüz kişiden 97’si ise arama motoru üzerinden sitelere giriş yapıyorlar.

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, teknoloji geliştikçe insanların teknoloji kullanım alışkanlıklarının da değiştiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Özellikle akıllı telefon kullanımının çok yaygınlaşması insanların birçok alışkanlığını değiştirdi. We Are Social’ın araştırmasına göre Türkiye’de mobil telefon kullanıcı sayısı 59 milyona ulaştı. Bunların yüzde 77’si, yani 45 milyonu akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefondan internete giren kişi en hızlışekilde aradığına ulaşmak istiyor. Uygulaması yoksa, Google’da arama yaparken bile, birkaç saniye kazanmak için yazma yerine sesli arama yapıyor.“

-URL’siz İnternet Tartışılıyor

Kayral, internetkullanım alışkanlıklarındaki bu değişimin yeni arayışların başlamasına nedenolduğunu belirterek, “Henüz Türkiye’ye yansımasa da dünyada son dönemde Googleöncülüğünde URL adreslerinin kaldırılması tartışmaya açıldı. URL adresi olmadan internet nasıl olacak, henüz bu sorunun yanıtı ortada yok ama teknolojinin bu kadar hızla geliştiği bir dünyada bu sorunun yanıtını bulmak da çok uzun sürmez düşüncesindeyim” diye konuştu.

-Avantajix Nedir?-

“Alışveriş yapınca para veren site” mottosuyla son yıllarda alışveriş tutkunlarının adresi haline gelen Avantajix, 500’e yakın alışveriş sitesini tek çatı altında toplayan bir internet sitesi.

Tüketici,alışveriş sitelerine doğrudan değil de Avantajix üzerinden girerse, bu sitelerdenkomisyon alınıyor ve bu komisyon alışveriş yapan kişiye nakit para olarak  ödeniyor. Siteden şu an itibarıyla 10 milyon farklı ürüne ulaşmak ve satın aldıkça para kazanmak mümkün.

Ücretsiz üye kabul eden site, alışveriş yapılması halinde tüketiciye ödenecek paranın ilk 10 lirasını, yılda bir defaya mahsus olmak üzere hizmet bedeli olarak alıyor. Site hiçbir şey satmıyor, kredi kartı sormuyor, sadece kullanıcılarına nakit para veriyor.