Haber Tarihi Ara 19,2018 09:41

Deniz Feneri Derneği Yemen’de

“İnsani krizin ortasında Türkiye’den iyilik eli mağdurlara uzandı...”

21 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor. Çatışma, açlık, kolera ve çeşitli salgın hastalıklar nedeniyle şu ana kadar 7 bin insan öldü.

Deniz Feneri Derneği'nin, “Yemen'e Acil  Yardım” sloganıyla yardım kampanyası meyvelerini vermeye başladı.

Derneğin Genel Sekreter'i Coşkun Yıldız ve ekibi Deniz Feneri Genç İyilik gönüllüleri Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun bombaları altında yaşam savaşı veren ve iç savaşın hüküm sürdüğü tehlikeli bölgelere giderek yardım çalışmalarına bizzat katıldılar.

Bağışçılardan toplanan yardımları savaş mağduru olup evlerinden olan ailelere ulaştıran gönüllüler adına konuşan Genel Sekreter Coşkun Yıldız yaptığı açılamada  "Bu acımasız savaşın ortasında kalan Suudi bombalarına ve zulmüne maruz kalan, açlıktan ölen, kitlesel katliamların ortasında kalan kardeşlerimize ensar olmaya geldik" dedi.

Deniz Feneri Derneği, Marib ve Hacamut bölgelerinde  ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımları, bebek maması, hijyen paketleri, un, su, gibi alanlarda yardım ulaştırdı. 

Krizin her geçen gün daha da derinleştiği Yemen’de 2018 Kasım ayından bu yana yardıma muhtaç ailerlere Acil Yardım Çalışmaları kapsamında gıda kolisi ulaştırıldı.

Kış şartlarının kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde yaşanılacak yeni trajedilerin boyutunun günden güne artacağına işaret edilen çağrıda, 'yıllardır devam eden çatışmaların sivillerin zorluklarla mücadele azmini tükettiği ve savaşların insanları artık tükenme noktasına getirdiği' ifade edildi.

Yemenli savaş mağduru mazlumlar her fırsatta kendilerini unutmayan Türk halkı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dua ediyor.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Yemen’de her 10 dakikada bir çocuk savaş nedeniyle can veriyor. 3 milyondan fazla kişiyse ülke içinde göçmen durumunda. Evlerini terk etmiş, barınma ihtiyacı içindeler. Altyapı büyük oranda çökmüş durumda. Binlerce okul eğitim hizmeti vermekten uzak, harap vaziyette. Birleşmiş Milletler verilerine göre 2018 yılı için ülkenin ihtiyaç duyduğu insani yardım miktarı yaklaşık 3 milyar doları buluyor.

Arap Yarımadası’nın en fakir ülkesi Yemen’de 2015 yılında başlayan iç savaş nedeniyle 22 milyonluk nüfusun üçte ikisi temel insani ihtiyaçlar noktasında yardıma muhtaç halde.

Yemen Stratejik konumu ve dünyanın en zengin enerji bölgelerine yakınlığı sebebiyle geçmişten bu yana uluslararası güç odaklarının hedefinde olan Yemen şimdi de iç savaşın hüküm sürdüğü bir ülke olarak ayakta kalmaya çalışıyor.

21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığı Yemen'de iç savaştan dolayı 7 bin insan öldü.

3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sisteminin de çöktüğü ülkede  insanların sağlık hizmetine ulaşmasında büyük zorluk yaşanıyor.

Sağlık sorunu da had safhada. Ülkede 10 milyon kişi, sağlık hizmetine erişimin tamamen ortadan kalktığı bölgelerde yaşıyor. Dünyanın en büyük kolera salgınından muzdarip ülkede, kasaba ve şehirlerde temiz su kaynakları kesildi. Hastanelerde ilaçların yetersiz kalması nedeniyle kolera, kızamık ve difteri gibi salgın hastalık vakaları arttı. Ülkede kolera vakasından yaklaşık 1 milyon kişinin etkilendiği tahmin ediliyor.

Yemen'de  ayrıca yetim çalışmaları ramazan ve kurban dönemlerinde çeşitli yardım faaliyetleri hız kesmeden devam etmişti.

Yemen halkına destek olmak isteyen hayırseverler, tüm operatörlerden YARDIM yazıp 5560’a SMS göndererek 10 TL destekte bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise Deniz Feneri Derneği'nin  internet sitesinden online bağış yolu ile ya da derneği banka hesap numaralarına açıklama kısmına YARDIM yazarak bağışta bulunabiliyor...