Haber Tarihi Ara 15,2018 17:07

Kargomuzu internette arıyoruz!

“Kargo kullanıcılarının internetteki aramalarını inceleyen SEMrush’ın araştırması, kargosunu bekleyen kullanıcıların bekleyişleri sırasında arama motorunda ciddi mesai harcadıklarını ortaya koydu. Buna göre sadece Ekim ayı içinde 2.5 milyon kişi kargosunu takip için arama motorlarına başvurdu.”

SEMrush Türkiyeve Ortadoğu Kurumsal İletişim Müdürü Adam Zeidan, araştırma verisinin kargo kullanım tercihleri ve kullanıcı ihtiyaçları ile ilgili önemli bilgiler verdiğini belirterek, “Tüm kargo şirketlerinin markalarının arama sayısının dahil olduğu incelememizde,kullanıcıların gönderisinin yerini an an bilmek istediklerini ve bununla ilgili endişe duyduklarını gözlemledik” diye konuştu.

Kargo şirketleri trendlerin peşinde

Araştırmanın özellikle pazarlama uzmanlarının kargo trendlerini görmesi açısından kritik önem taşıdığını dile getiren Zeidan,sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla kargo sektörünün daha da büyümesi ve Türkiye’nin bu konuda bir merkez olması beklenirken,sektörün de yeni trendleri takip etmesi şart hale geldi. E-ticaretin yükselişi ile birlikte kargo şirketleri son tüketicinin hayatında daha fazla yer tutmaya başladı. Dolayısıyla evde beklemek durumunda kalan kullanıcılar, takip için ilk olarak internete başvuruyor.Kurumlar da kendileri hakkında yapılan internet aramalarını takip ederek,gelişime açık oldukları alanları tespit edebilir,bununla ilgili aksiyon alabilirler. Kurumların dijital dünyada rotalarını belirlemesi için arama verileri büyük önem taşıyor” dedi.

İstanbul kargo üssü olacak

Türkiye son dönemde kargo alanında yapılan yatırımlarla dikkat çekiyor.  Yeni yapılan İstanbul Havalimanı 1.4 milyon metrekarelik alanı ile dünya üzerindeki büyük kargo HUB noktalarından biri haline gelmeyi hedefliyor. Burada başlangıç kapasitesi 4 milyon ton olacak ve kademeli olarak 5,5 milyon tona çıkarılacak. Türkiye bugün 1,2 milyon ton ile Avrupa’da 6’ıncı,dünyada 16’ıncı sırada yer alıyor.