Haber Tarihi Kas 13,2018 10:12

Dünyanın ilk prestij kalem festivali Penfest’e yoğun ilgi

“Dünyaca ünlü prestij kalem üreticileri, koleksiyonerleri ve sanatçılarıÇırağan Sarayı’nda düzenlenen Penfest’te bir araya geldi. Yoğun ilgi gösterilenfestivale 2 günde 4 bin 500 kişi katıldı. Festivalde toplamda 500 bin TL’likkalem satılırken, alıcısını bulan en pahalı ürün 12 bin euro değerindekiMontegrappa marka kalem oldu. Festivali düzenleyen markakalem.com’un KurucusuFaruk Atalar, gördükleri ilgiden oldukça memnun olduklarını, festivali uluslararası boyuta taşımak istediklerini söyledi. “Penfest 2019 için çalışmalara başladık” dedi.”

İstanbul, dünyada ilkkez düzenlenen prestij kalem festivali Penfest’e ev sahipliği yaptı.  Clairefontaine,Kilk, Manuscript, Colorverse, Sheaffer, Tomoe River, Waldmann, Cross, DeAtramentis, E+M, Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, J. Herbin, Kaweco,Lamy, Montblanc, Montegrappa, Namiki, Noodler’s, Parker, rOtring, Visconti,Diplomat, Scrikss, Tibaldi, Twsbi, Pilot, Rhodia ve Waterman gibi dünyaca ünlü prestij kalem markalarının en özel tasarımları Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen festivalde meraklılarıyla buluştu. Prestij kalem üreticileri, koleksiyonerler ve kalem tutkunlarını bir araya getiren festivalde kültür-sanat, siyaset, tarih ve akademiden de ünlü isimler yer aldı. 2 gün boyunca yoğun ilgi gösterilen festivali 4 bin 500 kişi ziyaret etti. Konuklar, kurulan Mürekkep Bar’da kalemleri farklı mürekkep çeşitleriyle deneme imkanı buldu.    

12 bin euroluk Montegrappa alıcısını buldu

Markakalem.com tarafından düzenlenen festivale, kalem işleme sanatçılarının eşsiz eserleri de damga vurdu. Oruç Gazi Kutluer ve Akif Gözcü gibi ünlü ustaların fiyatı 14 bin doları bulan altın ve mücevherlerle işlenmiş eserleri görücüye çıktı. Graf von Faber-Castell markası ile lüks otomobil üreticisi Bentley’in iş birliği sonucu ortaya koyulan özel bir koleksiyon da ilk kez festivalde sergilendi. Parker’ın 130’uncu yılına özel sadece 1.300 adet ürettiği, 18 karatlık som altın uçtan oluşan 19 bin TL değerindeki 'Duofold The Craft of Travelling' adlı serisi de yerini aldı.Toplamda 500 bin TL değerinde 3 bin 200 adet kalem satışının gerçekleştiği festivalde satılan en pahalı ürün 12 bin euro değerindeki Montegrappa marka özel tasarım kalem oldu.   

2019 için çalışmalara başladık

Uluslararası markaları bir araya getiren dünyada ve Türkiye’de ilk prestij kalem festivalini yapmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını ifade eden markakalem.com Kurucusu Faruk Atalar, “İlki düzenlenen festival beklediğimizin çok daha üzerinde ilgi gördü. Yabancı firmalar da burada olmak istediler. Bize güvendiler. Bu güveni boşa çıkarmadık diye düşünüyorum. Bu bize büyük bir güç ve motivasyon verdi. Festivalimizin özellikle uluslararası boyutlara taşınması için şimdiden çalışmalarımıza başladık. 2019’da konuklarımıza birçok sürprizimiz olacak” dedi.

Siyasetten kültür-sanata birçok konuğu ağırladı

Festivalin açılış konuşmalarını yazar ve eleştirmen Doğan Hızlan ile eski Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı yaparken, ayrıca Türk edebiyatının ünlü kalemleri Buket Uzuner ve Feridun Andaç ile söyleşiler gerçekleştirildi. Sunucu ve yazar Metin Uca ile gün boyu ‘Kalemin Doğrusu’ yarışması düzenlenip, ‘Yazı Tükanı’ ile kaligrafi sanatının incelikleri gösterildi. Koray Şerbetçi ve Prof. Dr.Muhittin Şimşek kalemin derin tarihi hakkında bilinmeyenleri aktardı. Derya Aslan’ın keyifli sohbeti ve soruları eşliğinde ünlü akademisyen Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile ‘Kalem ve Diplomasi’, Prof. Dr. Nabi Avcı’yla da kalemler üzerine özel bir söyleşiye yer verildi.