Haber Tarihi Kas 07,2018 12:07

Türkiye’nin ilk fijital (fiziksel ve dijital) romanı raflarda: Dolunay Kırmızısı!

“Tara Kitap, yayıncılık tarihinde bir ilki gerçekleştirerek ilk ‘fijital’ (fiziksel ve dijital) romanı okurlarla buluşturuyor. Haşmet Işıklı’nın kaleme aldığı Dolunay Kırmızısı için romanda geçen sahnelerin kısa filmleri, 50 kişilik yapım ekibiyle çekildi. Okurlar, kitaptaki QR kodlarını tarayarak sahneleri akıllı telefonlarından izleyebiliyor. Ayrıca kitap okurken arka planda müzik isteyenler Spotify’da oluşturulan özel listeyi de keyifle dinleyebiliyor”


Tara Kitap, Türk yayıncılık tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ‘fijital’ (fiziksel ve dijital) romanını okurlarla buluşturdu. Psikiyatr Haşmet Işıklı’nın ikinci kitabı olan Dolunay Kırmızısı, okurların karşısına teknolojik yeniliklerle çıkıyor. Fiziksel ve dijital kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘fijital’ kavramı son dönemde dünyada birçok sektörü dönüştürüyor. Türkiye’de ilk kez bir yayınevi bu trendle birlikte bir romanın içinde geçen sahnelerin kısa filmlerini çekerek kitabın içinde sunuyor.

Özel Spotify listesi hazırlandı

Tara Kitap, ‘Dolunay Kırmızısı’ için 50 kişilik bir yapım ekibiyle kitabın içinde geçen 5 hikayeyi kısa film haline getirdi. Okurlar, belli sayfalarda karşılarına çıkan QR kodları akıllı telefonlarıyla tarayarak 5 farklı mekanda çekilen kısa filmleri izleyebiliyor. Kitap okurken arka planda müzik tercih edenler ise Spotify’da oluşturulan özel ‘Dolunay Kırmızısı’ listesini keyifle dinleyebiliyor.

Dolunay Kırmızısı’ bir yandan plaza insanlarının sorunlarıyla mücadele ederken bir yandan da aşkın ve tutkunun peşinden koşan psikiyatr Fikret’in hayatına giren gizemli karakterlerle çıktığı olağanüstü yolculuğu anlatıyor.  

 Benzersiz olay örgüsüyle okuyucuyu kendine bağlayan romanın konusu ise kısaca şöyle; 

Psikiyatr Fikret’in olağanüstü yolculuğu

Fikret’in kadınlar ve aşk konusunda yaşadığı iniş çıkışlardan çok yorulduğu bir dönemde, hayatına Abbas adında gizemli bir karakter girer. Fikret, Abbas ve en az onun kadar gizemli arkadaşlarıyla gerçekliğin sınırlarını zorlayan bir yolculuğa çıkar. Çıktığı bu ‘zamansız’ yolculukta aşkı, hayatı, ölümü ve şehveti yeniden tanımlamaya başlar. Tokyo’dan Saint Petersburg’a, Melbourne’den Buenos Aires’e ve Paraguay’a kadar uzanan bu olağanüstü yolculuğa dolunay -olanca kırmızılığıyla- eşlik etmektedir.

Ve bir gün gelecek bugüne kadar kimseye bahşedilmemiş bir teklifle karşılaşacaktır Fikret. Zamanı başa mı sardıracak yoksa ateşli Leyla’nın cazibesine teslim mi olacaktır? Herkesin imrendiği görkemli bir hayatı mı seçecek yoksa Maria’nın sıcaklığına mı koşacaktır? Bir yandan Fikret’in hayatı değişirken diğer yandan tüm dünyayı etkileyen büyük değişimler yaşanmaktadır. İyilere ve zalimlere, meleklerin ve şeytanların fısıldadıklarına dair insanlığın tüm hallerini içine alan bu benzersiz yolculuk sizi de dönüştürecek.

Künye:

Yazan: Haşmet Işıklı

Yayınevi: Tara Kitap

Tür: Roman

Fiyat: 25 TL

Yazar hakkında:

Haşmet Işıklı, 1962 yılında Uşak’ta doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'den mezun oldu. 1989-1993 yıllarında GATA Ankara Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Genel Psikiyatri eğitiminin yanında Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda psikoterapi, ODTÜ Psikoloji’den Aile Terapisi Eğitimi, yine GATA Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda temel psikanaliz eğitimi aldı. Eğitimi boyunca yatan psikiyatrik hastaların tedavisi dışında bireysel ve grup terapi çalışmalarında yer aldı. 2015 yılında plaza insanlarıyla çalışan bir psikiyatristin yaşadıklarını anlatan fantastik romanı “Abbas” yayınlanmıştır. Kendisine ait Etiler Terapi Merkezi’nde bireysel ve grup terapisi, psikoloji öğrencilerine yönelik eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.